Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że w dniu 9 czerwca 2022 r. odszedł od nas

śp. dr Edward Świtalski

- człowiek ciekawy świata o szerokich zainteresowaniach.

Edward Świtalski urodził się 24 września 1937 r. w Mieścisku k. Wągrowca. W latach 1956-1959 studiował geografię w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Gdańsku. Po studiach do 1975 uczył geografii w Liceum Ogólnokształcącym w Koronowie. Jednocześnie w latach 1965-1969 pełnił funkcję kierownika Powiatowego Ośrodka Metodycznego i kierownika Szkolnego Powiatowego Ośrodka Krajoznawczo-Turystycznego dla powiatu bydgoskiego, a od 1970 do 1972 r. był kierownikiem sekcji geografii Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Bydgoszczy. Od 1.09.1975 r. do 30.09.2000 r. pracował w Instytucie Geografii UMK w Toruniu, prowadząc wykłady i ćwiczenia z dydaktyki geografii oraz metodyki krajoznawstwa i turystyki. W 1977 r. na podstawie pracy "Organizacja ćwiczeń terenowych w nauczaniu geografii a ich efektywność" uzyskał tytuł doktora nauk humanistycznych ze specjalnością pedagogika.

Dr E. Świtalski jest autorem prawie 80 publikacji z dydaktyki geografii oraz krajoznawstwa i turystyki. Tematyka tych publikacji związana jest m.in. z metodami nauczania – szczególnie ćwiczeniami w terenie, środkami dydaktycznymi i materiałami pomocniczymi dla nauczycieli oraz funkcjonowaniem szkolnych kół geograficznych i krajoznawczych.

Dr Edward Świtalski aktywnie działał w Polskim Towarzystwie Geograficznym. Należał do Oddziału Toruńskiego PTG. W latach 1977-1982 był Przewodniczącym Komisji Geografii Szkolnej. Od 1999 r. przez 6 kadencji pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Rewizyjnej Oddziału Toruńskiego PTG. Przez 30 lat był sekretarzem Komitetu Okręgowego Olimpiady Geograficznej (1976-2006).

Dr Edward Świtalski był także propagatorem i organizatorem bezpośredniego poznawania niezwykłych miejsc, głównie w Europie. Pod egidą Polskiego Towarzystwa Geograficznego w latach 1993-2010 zorganizował i poprowadził 19 wyjazdów studyjnych. Uczestniczyli w nich przedstawiciele 12 oddziałów PTG z całej Polski, głównie nauczyciele. Wyjazdy te połączone były z dyskusjami, prelekcjami, udziałem w spotkaniach z miejscową ludno

ścią, czy zajęciami terenowymi związanymi z problemami geograficznymi.

Swoimi pasjami dzielił się występując m.in. z licznymi prelekcjami. Szczególnie ciepło przyjmowany był przez dawnych uczniów w Koronowie.

Za swoje osiągnięcia odznaczony został m.in. Złotym Krzyżem Zasługi, Złotą Odznaką PTG, Medalem PTG i Odznaką im. Prof. Anny Dylikowej za wybitne zasługi dla rozwoju idei Olimpiady Geograficznej.

Składamy wyrazy współczucia Najbliższym Zmarłego

Koleżanki i koledzy
- członkowie Komisji Edukacji Geograficznej PTG


Z głębokim żalem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci

śp. dra Stanisława Zająca

- wspaniałego Nauczyciela i wybitnego dydaktyka geografii. Odszedł od nas człowiek ciekawy świata i o szerokich zainteresowaniach, Mistrz dysput naukowych przy "małej czarnej i dymku" oraz zamiłowany szachista, grzybiarz i miłośnik poezji.

Stanisław Zając urodził się 5 lipca 1938 roku w Oleśnicy na Powiślu Dąbrowskim. Szkołę średnią ukończył w Dąbrowie Tarnowskiej, a po maturze zdecydował związać się zawodowo z wojskiem. Flirt ten trwał krótko. Następnie zapisał się na studia do Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie. Chciał studiować biologię ale los sprawił, że nie było już wolnych miejsc na tym kierunku i dziekan zapisał go na geografię. Studia geograficzne odbył w latach 1957-1961 i pod kierunkiem prof. dr M. Dobrowolskiej wykonał pracę magisterską Migracje ludności Szczucina w latach 1945-1960 na tle stosunków społeczno-gospodarczych. Stopień doktora uzyskał w 1968 r. nadany przez radę Wydziału Geograficzno–Biologicznego WSP w Krakowie na podstawie rozprawy Szkolnictwo średnie w regionie krakowskim na tle jego potrzeb społeczno-gospodarczych, której promotorem był prof. dr R. Mochnacki.

Dr Stanisław Zając swoje życie zawodowe, poza rocznym epizodem pracy w Pracowni Planowania Regionalnego w Wojewódzkiej Radzie Narodowej w Krakowie, związał z Instytutem Geografii Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Krakowie (obecnie Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej). W 1962 rozpoczął pracę jako asystent, a po doktoracie został zatrudniony na stanowisku adiunkta w Zakładzie Dydaktyki Geografii, aż do przejścia na emeryturę w 1999 r. Równocześnie z pracą w WSP przez wiele lat uczył w Szkole Podstawowej Nr 29 i nr 199 oraz w III LO, IX LO i XIV LO w Krakowie. Stanisław Zając bardzo cenił sobie pracę z młodzieżą, sprawiała mu ona dużą satysfakcję. Jednocześnie praca w szkole była swoistym "poligonem doświadczalnym" dla prowadzonych rozważań i badań nad procesem kształcenia geograficznego. Był także zaangażowany w prace organizacyjne na uczelni (w latach 1981-1984 był wicedyrektorem Instytut Geografii) oraz w działalność Polskiego Towarzystwa Geograficznego (członek PTG od 1963 r.) w Oddziale Krakowskim PTG oraz Głównej Komisji Rewizyjnej. Przez 20 lat pracował także w Komitecie Okręgowym Olimpiady Geograficznej w Krakowie, któremu przewodniczył w latach 1995-1998.

Zainteresowania naukowe dr Stanisława Zająca skupiły się na dydaktyce geografii. Zajmował się m.in. badaniami nad percepcją treści geograficznych w procesie kształcenia, celami kształcenia geograficznego w szkole ogólnokształcącej, pomiarem efektów osiągnięć uczniów z geografii i motywacją w procesie nauczania geografii. W latach 1981-1988 organizował konwersatorium z dydaktyki szkoły wyższej, które stało się forum wymiany myśli na temat badań z dydaktyki geografii oraz kształcenia i dokształcania nauczycieli geografii. Dr S. Zając jest autorem i współautorem ponad 80 prac, w tym podręczników i zeszytów ćwiczeń dla szkoły podstawowej, gimnazjum i szkoły ponadpodstawowej oraz programów nauczania geografii, a także artykułów w czasopiśmie dla nauczycieli - "Geografia w Szkole". Wybitnym osiągnięciem dr Stanisława Zająca jest opracowanie teoretycznych założeń procesu poznawania rzeczywistości przez uczniów w kształceniu geograficznym zawartym w opracowaniu monograficznym "Cele nauczania geografii" (1991) i współautorskim podręczniku akademickim "Zarys dydaktyki geografii" (1995, 1997).

Dr S. Zając prowadził wykłady, ćwiczenia i seminaria z dydaktyki geografii. Był opiekunem kilkunastu prac magisterskich oraz opiekunem kilku roczników studentów geografii. Wykształcił wielu nauczycieli geografii. Był wymagającym nauczycielem, ale równocześnie dał się poznać jako człowiek o dużej wiedzy, kulturze osobistej, życzliwości i empatii.

Dr Stanisław Zając był bardzo emocjonalnie związany z rodzinną miejscowością na Powiślu - Oleśnicą, gdzie spędzał wolny czas. W opracowaniu monograficznym "Moja Oleśnica" ukazał okiem geografa zmiany społeczne i gospodarcze oraz krajobrazowe jakie zaszły w jego "małej ojczyźnie".

Dr S. Zając był odznaczony Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Złotym Krzyżem Zasługi, Złotą Odznaką i Medalem PTG oraz Złotą Odznaką Miasta Krakowa.

Składamy wyrazy współczucia Najbliższym Zmarłego

Koleżanki i koledzy
– członkowie Komisji Edukacji Geograficznej PTG

Msza Święta pogrzebowa odbędzie się 9 grudnia 2021 r. o godzinie 13:00 w kaplicy cmentarnej na cmentarzu w Dąbrowie Tarnowskiej, po czym nastąpi odprowadzenie na miejsce wiecznego spoczynku.


Z głębokim żalem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość, że w dniu 29 stycznia 2021 r. odszedł od nas

śp. dr hab. Wiktor Osuch, prof. UP

W Zmarłym tracimy Dobrego Człowieka, Przyjaciela i zawsze życzliwego Kolegę – dydaktyka geografii, Współpracownika oraz Wychowawcę licznego grona nauczycieli geografii, autora licznych prac naukowych z zakresu dydaktyki geografii, programów, podręczników, poradników dla nauczycieli.

Wiktor żył 51 lat. Był Członkiem Komisji Edukacji Geograficznej PTG, Przewodniczącym Komitetu Okręgowego Olimpiady Geograficznej w Krakowie. W latach 2016-2019 pełnił funkcję Prodziekana Wydziału Geograficzno-Biologicznego, a w latach 2004-2007 – Wicedyrektora Instytutu Geografii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Został odznaczony Medalem Komisji Edukacji Narodowej i Złotą Odznaką PTG.

Składamy wyrazy współczucia Żonie, Synowi oraz Współpracownikom Wiktora

Koleżanki i koledzy
– członkowie Komisji Edukacji Geograficznej PTG

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 4 lutego 2021 r. (czwartek). Msza św. Żałobna w intencji Zmarłego zostanie odprawiona o godz. 11.00 w Kolegiacie św. Anny w Krakowie, po czym o godz. 13.30 nastąpi odprowadzenie Zmarłego na miejsce wiecznego spoczynku od bramy Cmentarza Batowickiego (ul. Powstańców, przy nowej kaplicy)